Sklep internetowy to niemal nieodzowna część każdego biznesu, który zawitał w internecie. Nawet jeśli jego początki są całkowicie inne, przykładowo jest to sklep jedynie stacjonarny, wystarczy jedynie kilka kroków ewolucji działalności, by zwielokrotnić jego zyski. Nie należy jednak stawiać wszystkiego na jedną kartę, gdyż widoczność serwisu w internecie to proces, a nie pojedyncza akcja.
Dawno, dawno temu…
W czasach, kiedy internet dopiero raczkował, czyli u schyłku ubiegłego wieku, pomysł tzw. e-commerce był dopiero w powijakach. Wtedy przytłaczająca większość firm handlowych, by nie powiedzieć o 100%, prowadziła działalność lokalną, a zdobywanie klientów odbywało się jedynie tzw. drogą pantoflową, lub wykupieniem bardzo drogiego czasu antenowego na reklamę swojego biznesu. Nie było możliwości otwarcia wyszukiwarki internetowej, wpisania co nas interesuje, i przeglądania milionów, jeśli nie miliardów dotyczących naszego zapytania wyników.
Kroki ewolucji
Od stanu „offline” firmy do silnej, rozpoznawalnej marki prowadzi kilka bardzo zbliżonych do siebie dróg. Jedną z nich jest umożliwienie większej ilości potencjalnych klientów skorzystanie z naszych usług, bądź zakup naszych towarów. Jak to wszystko się zaczęło?
Krok 0: Usługi poza siecią
Żeby móc rozmawiać o wejściu firmy do internetu, potrzebna jest, a jakże, firma, o której rozpoznawalność chodzi. Z pewnością firmą taką nie może być stragan, lokalny sklep spożywczy, nieraz spotykani domokrążcy handlujący jajkami kurzymi. Idealnymi kandydatami są przedsiębiorstwa handlowo-usługowe sprzedające podzespoły komputerów, drobiazgi RTV AGD, jak również własne rękodzieła artystyczne.
Krok 1: Serwisy aukcyjne
Etapem pośrednim jest skorzystanie z – nomen omen – pośredników, biorących pełną odpowiedzialność za aspekty prawne jak i skorych do rozwiązywania sporów między stronami zaistniałego konfliktu. W naszym kraju istnieje jeden serwis piastujący szczyt podium nieprzerwanie od kilkunastu lat – allegro.pl. Jest on najchętniej wybierany przez małych i średnich przedsiębiorców oraz klientów, ponieważ znaleźć tam można produkty wszelkich marek. W kontrze stają serwisy takie jak Empik Marketplace czy Facebook Marketplace. Pierwszy z nich jest dedykowany sieci sklepów, zaś drugi oferuje handel nieformalny. Niewątpliwą zaletą serwisu Allegro jest fakt, iż jest on polski, a nie jedynie przetłumaczony. Jest jednak pewien haczyk, gdyż za wszystkie wymienione dobrodziejstwa, jakie ów serwis nam oferuje, naliczona zostaje prowizja za każdy na aukcji wystawiony (nawet niekoniecznie sprzedany) towar.
Krok 2: Własny serwis
Niewątpliwie korzystanie z serwisów aukcyjnych rozwiązuje bardzo wiele problemów, jednak z czasem może okazać się niewystarczające. Żeby serwis aukcyjny działał poprawnie, musi on na użytkowników nakładać pewne ograniczenia, których celem jest wyrównanie szans między sprzedającymi. Jeśli jednak prowizja, wspomniane ograniczenia, bądź inne mankamenty są niczym kula u nogi, Rozwiązaniem jest opublikowanie w sieci własnego sklepu internetowego. Zaletami takiego rozwiązania są: brak kontroli dotyczącej treści, brak prowizji za aukcję, czy ogólnie brak ograniczeń. Rozwiązanie to także umożliwia sprawne operowanie promocjami, rabatami, kuponami itp., dzięki czemu mamy znacznie więcej możliwości zdobycia klientów.
Jak zacząć?
Stworzenie i opublikowanie sklepu internetowego wymaga kilka elementów. Wszystkie z nich są potrzebne, gdyż każdy stanowi elementarny człon jednego dużego oprogramowania, jakim jest sklep internetowy. Elementami na sklep internetowy się składającymi są:
- Hosting strony internetowej – miejsce, gdzie zostaną umieszczone pliki sklepu, wraz z domeną umożliwiającą ich odwiedzenie,
- Hosting bazy danych – miejsce, które będzie przechowywało dane, m.in. o produktach w sklepie,
- Projekt strony internetowej – niezbędna oprawa wizualna, by serwis był intuicyjny oraz przyjazny klientowi,
- Oprogramowanie sklepu internetowego.
Oczywiście nie wszystkie elementy są potrzebne na początek, jednak warto pamiętać, iż wszystkie z wymienionych elementów są konieczne, by skończony sklep internetowy działał poprawnie i był widoczny w sieci.
Ile kosztuje sklep internetowy?
Koszt sklepu internetowego jest bardzo niestały, gdyż bardzo wiele elementów jest możliwych w różnych wariacjach. Należy także pamiętać, iż koszt produkcji oprogramowania sklepu internetowego jest niezależny od kosztów jego utrzymania. Wszystkie elementy sklepu zostaną poddane dyskusji, by jak najlepiej dopasować go do Państwa potrzeb. Szacunkowy koszt wykonania oprogramowania, jakim jest sklep internetowy, to około 5 000,00 PLN.
Jak zamówić sklep internetowy?
Pragniemy zaznaczyć, iż naczelnym dla nas priorytetem jest uproszczenie formy kontaktu w celu złożenia zamówienia, gdyż Państwa komfort i wygoda są dla nas ważne. Aktualnie uprzejmie prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie głównej, uwzględniając maksymalna ilość szczegółów docelowego zamówienia, jakim jest administrowanie stroną internetową. Bardzo przepraszamy za niedogodności.
* Podane kwoty są wartościami orientacyjnymi i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.