W dzisiejszych czasach prostota kontaktu klienta to jeden z filarów sprawnej organizacji. Najprostszym i zarazem najpowszechniejszym jej sposobem na miarę XXI wieku jest poczta e-mail. Jednak czym tak naprawdę jest zapis, który potocznie nazywany jest „adres e-mail”?
Adres e-mail i jego struktura
Dla zrozumienia istoty tego enigmatycznego zapisu zdecydujmy się na przykładowy, nieistniejący adres e-mail: user@test1234.org. Podążając za intuicją, można by podzielić taki zapis na dwie składowe, user oraz test1234.org. Niestety, wbrew intuicji, nie mniej kluczowym jest znak oddzielający te dwa składniki, nazywany po polsku „małpą”. Zacznijmy jednak od końca.
Domena
Zapis, który widać po małpie to nic innego, jak zwykła domena. W naszym przypadku mowa o domenie test1234.org, która gdyby istniała, była możliwa do odwiedzenia za pomocą przeglądarki internetowej. Przykładami tak działających serwisów, gdzie dostępna jest poczta e-mail, są wp.pl, gmail.com czy interia.pl. Nie jest to jednak reguła, gdyż np. poczta e-mail w serwisie onet.pl pozwala na domenę w adresie o2.pl.
Skąd w adresie e-mail małpa?
Już od najmłodszych lat uczymy nasze pociechy, że widoczny na klawiaturze znak @ jest małpą. Jest to najpewniej spowodowane skojarzeniem pętli z małpim ogonem. Kiedy jednak chcemy powiedzieć o tym znaku w języku angielskim, nie użyjemy angielskiego słowa „monkey”, oznaczającego dosłownie małpę, jako zwierzę. Dla znaku @ zarezerwowanym angielskim słowem jest „at”, które po polsku przetłumaczymy jako „w”. Biorąc angielskie znaczenie zapisu @test1234.org, można to przetłumaczyć jako „w domenie test1234.org„. Enigmatyczne? Jeszcze tylko przez chwilę.
Nazwa
Rzeczą, co do której mamy największą dowolność, jest tzw. nazwa użytkownika. Ten zwrot jest na tyle powszechny, że każdy rozumie co on oznacza. Ale czy na pewno? Użytkownik gdzie? W poczcie? Wtedy jakim bytem jest poczta e-mail?. Jeśli stroną, to czy mówimy o użytkowniku strony? Na początku należy zrozumieć, iż strona, której używamy pełni rolę jedynie pośrednika między użytkownikiem a jego pocztą.
Adres e-mail jako całość
Naturalnie występującym zapisem wykorzystującym małpę w szeroko pojętej informatyce jest system operacyjny linux. Celem identyfikacji użytkownika stosuje się zapis składający się z jego nazwy systemowej, małpy oraz nazwy urządzenia, na którym się znajduje. Jednak żeby zidentyfikować go spoza owej maszyny, zamiast nazwy maszyny, stosować można jej adres IP, co daje specyficzny zapis user@123.123.123.123, gdzie 123.123.123.123 to bezpośrednie wskazanie na miejsce, gdzie istnieje użytkownik o takiej nazwie. Natomiast dzięki serwerom DNS, możliwa jest translacja między adresem IP a domeną, dlatego przykładowa domena test1234.org może być szybko przełożona na przykładowy adres 123.123.123.123. Tym sposobem powstaje adres e-mail user@test1234.org.
Ile kosztuje poczta e-mail?
Poczta e-mail kosztuje 10.00 PLN miesięcznie w domenie głównej, wraz z doliczonymi kosztami samej domeny. W tej cenie oferujemy jedno konto we wskazanej domenie, jednakże umożliwiamy zakup dowolnej liczby kont w dowolnej liczbie subdomen dla wskazanej domeny. Koszt jednego konta (z wyjątkiem podstawowego) to 2.00 PLN miesięcznie, a subdomeny dla kont to 5.00 PLN miesięcznie.
Jak zamówić adres email?
Pragniemy zaznaczyć, iż naczelnym dla nas priorytetem jest uproszczenie formy kontaktu w celu złożenia zamówienia, gdyż Państwa komfort i wygoda są dla nas ważne. Aktualnie uprzejmie prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie głównej, uwzględniając maksymalna ilość szczegółów docelowego zamówienia. Bardzo przepraszamy za niedogodności.
* Podane kwoty są wartościami orientacyjnymi i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.